






| Model Number | 723501 |
|---|---|
| Material | Ceramic, metal and fabric |
| Weight (kg) | 8 kg |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 467 mm |
| Width (mm) | 400 mm |
| Accessories included | Bulb Included: Yes |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Material: Ceramic, metal and fabric • Max Wattage: 220-240W • Number of bulbs: 1 • Bulb Type: LED E27 • Bulb Included: Yes • Dimmable: No • IP Rating: IP20 • Indoor use only • Ungrounded/Portable. Assembly Required |
|---|
| Care Instructions | • Clean with a damp cloth and dry with a soft, dry cloth. • Any spills should be cleaned up straight away using damp cloth. • For a tougher clean, use a soft toothbrush dipped in clean water to gently brush any dirt out. • Avoid direct heat and sunlight. • Protect the surface by using coasters and placemats to prevent marks, stains and scratches. |
|---|
| Lighting Installation Options | Table |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Out of original packaging. |
| Price | 63 |