








| Model Number | 706943 |
|---|---|
| Material | Engineered Timber, Solid Oak and Oak Veneer |
| Weight (kg) | 60 kg |
| Depth (mm) | 900 mm |
| Height (mm) | 400 mm |
| Width (mm) | 1400 mm |
| Finish Colour Description | Mocha Timber |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • NATURAL GRAIN The wire brush oak emphasises the natural grain and texture of the wood to create a tactile surface, used in contrast with cool smooth stone as an interplay of organic materials. • INTRICATE PARQUET The interrupted plank design on the tabletop was inspired by a classic European floor detail that was created to make the most of short boards in casual areas of grand homes, known as the Marie Antoinette parquet. • ARTISANAL CRAFTSMANSHIP Hand finished curved edges help to soften the silhouette, luxuriously soft to the touch. |
|---|
| Care Instructions | • Wipe the tabletop with a diluted solution of mild detergent and warm water after each use. • Always clean the whole tabletop rather than one area, to avoid any patches of dis-coloration over time. • Always wipe up spills as soon as possible and dry with a soft cloth. • Avoid using any acidic or high alkaline based cleaners, or products containing bleach, ammonia, alcohol or petroleum. • Avoid furniture polish as over time it can accumulate and leave a residue. • Remove dust with a soft, dry, untreated cloth. • Always seek professional help if your furniture becomes stained, scratched, chipped or suffers damage. • Protect wood surfaces with felt under-cloths and place mats. • The colour of wood matures with exposure to light. • Any extendable dining tables should be left extended for the first few months to avoid uneven shading. • Do not place furniture near direct sources of heat or air conditioning units • Avoid changes in humidity - especially steam. • Protect furniture from strong or prolonged sunlight. |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The table top has scratches. |
| Price | 869 |