





| Model Number | 549335 |
|---|---|
| Material | Oak |
| Weight (kg) | 67 kg |
| Depth (mm) | 1090 mm |
| Height (mm) | 800 mm |
| Width (mm) | 2290 mm |
| Finish Colour Description | Soleil Sheepskin Toast |
| Australian Designed and Owned |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Lifetime frame warranty, 5 year material warranty • Designed in Australia • Also available in Fabric |
|---|
| Seat Suspension | Sinuous spring |
|---|---|
| Frame Material | Oak |
| Leg Material | Oak |
| Care Instructions | • Always follow the manufacturer’s directions. • Water-based cleaning products may create water stains. • Spot clean using a mild detergent and water, cleaning stitch to stitch. • Always test the cleaning product on an inconspicuous area first. • A very soft bristle brush can be used to brush the nap of the upholstery while cleaning. The color of the upholstery may appear to change depending on the direction of the nap and the angle the product is viewed from. • We recommend consulting a reputable and recognized professional upholstery specialist if required. |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Sofa Only |
| Missing Parts | Cushions |
| Price | 2099 |