





| Model Number | 453939 |
|---|---|
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 889 mm |
| Height (mm) | 673 mm |
| Width (mm) | 2463 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Finish Colour Description | Birch Velvet |
| Australian Designed and Owned |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Lifetime frame warranty • 5 year material warranty • Designed in Australia |
|---|
| Seat Suspension | Sinuous Spring |
|---|---|
| Frame Material | Plywood |
| Furniture Type | Sofa |
| Care Instructions | • Always follow the manufacturer's directions. • Water-based cleaning products may create water stains. • Spot clean using a mild water-free solvent or dry-cleaning product. • Always test the cleaning product on an inconspicuous area first. • A very soft bristle brush can be used to brush the nap of the upholstery while cleaning. The colour of the upholstery may appear to change depending on the direction of the nap and the angle the product is viewed. • Clean with covers on. We strongly recommend cleaning without removing the slipcovers as fabric shrinkage may occur, making it difficult to fit the slipcovers back on the furniture. • We recommend consulting a reputable and recognized professional upholstery specialist if required. |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Under material has minor marks. |
| Price | 1948 |