




| Model Number | 717472 |
|---|---|
| Material | Caraway Velvet |
| Weight (kg) | 19 kg |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 755 mm |
| Width (mm) | 620 mm |
| Finish Colour Description | Chocolate
|
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Frame: Birch & Plywood • Upholstery: Native Linen Natural • Fabric Composition:62% Cotton,20% Linen, 18% Viscose • Abrasian Rating: 30,000 Martindale • Seat Suspension: Sinuous Spring, Elastic Webbing • Arm Suspension: Elastic Webbing • Seat Cushion: Foam & Fibre • Back Cushion: Feather & Fibre • eet Material: Plastic Casters • Abrasian Rating: 30,000 Martindale |
|---|
| Frame Material | Birch & Plywood |
|---|---|
| Furniture Type | Dining Chair |
| Care Instructions | Always follow the manufacturer's directions. Water-based cleaning products may create water stains. Spot clean using a mild water-free solvent or dry-cleaning product. Always test the cleaning product on an inconspicuous area first. A very soft bristle brush can be used to brush the nap of the upholstery while cleaning. The colour of the upholstery may appear to change depending on the direction of the nap and the angle the product is viewed. Clean with covers on. We strongly recommend cleaning without removing the slipcovers as fabric shrinkage may occur, making it difficult to fit the slipcovers back on the furniture. We recommend consulting a reputable and recognized professional upholstery specialist if required. |
| Furniture Material | Cotton |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Underneath material has a mark. |
| Price | 308 |