





| Model Number | 342767 |
|---|---|
| Material | Natural fiber reinforced cement |
| Weight (kg) | 26 kg |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 750 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Finish Colour | Black |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Material: Natural fiber reinforced cement • Finish: Acrylic |
|---|
| Suitable for Outdoors | |
|---|---|
| Furniture Type | Outdoor Furniture |
| Care Instructions | • Crafted from a solid composite concrete made from granite stone powder, Portland cement, natural Jute fibers, and water. Please note there will be natural variations in color and texture. • Concrete is durable but still porous. • To clean, use a clean bucket of water mixed with a small drop of dishwashing liquid. • Use a cloth to wipe down dirt and stains. • Use a soft bristle brush to clean more stubborn stains. • Wash soap residue off with a hose. • To prolong the life of your furniture, store it away and cover it with a furniture cover when not in use. |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Has cracks and is chipped internal base of pot. |
| Missing Parts | na |
| Price | 194 |