

| Model Number | MUF88S |
|---|---|
| Weight (kg) | 27.5 kg |
| Depth (mm) | 574 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 553 mm |
| Accessories included | 3 Storage Drawers |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Charge | 50 g |
| Ventilation Clearance (Rear) | 100 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 100 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 300 mm |
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | None |
| Temperature Range - Maximum | -12 °C |
| Temperature Range - Minimum | -24 °C |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| Freezer Type | Upright freezers |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 14 year warranty on compressor (Parts Only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 88 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 88 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 146 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.7 m |
| Noise when working | 39 dB |
|---|
| Reversible door | No |
|---|---|
| Door reversing kit included | No |
| Number of Doors | 1 |
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 9349260092877 |
|---|