




Easily switch between fridge and freezer modes depending on storage needs. This flexibility makes it ideal for entertaining, bulk storage, or seasonal use.

Thoughtfully designed storage includes adjustable shelving, drawers, or compartments to keep items neatly arranged. This layout improves visibility and makes it easier to access frequently used items.

Designed to suit everyday household needs, the available capacity provides practical space for fresh and frozen items. Suitable for everything from daily groceries to bulk storage, depending on the model size.

Simple and reliable controls allow easy adjustment of internal temperatures. This ensures consistent cooling or freezing performance tailored to different food storage requirements.
| Model Number | MCF198W2 |
|---|---|
| Weight (kg) | 27 kg |
| Depth (mm) | 560 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 770 mm |
| Accessories included | 1 × Removable basket |
| Finish Colour | White |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Charge | 53 g |
| Ventilation Clearance (Rear) | 200 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 200 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 700 mm |
| Fridge Type | Hybrid Fridge Freezer |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | None |
| Temperature Range - Maximum | 10 °C |
| Temperature Range - Minimum | -24 °C |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| Freezer Type | Chest freezers |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 11 year warranty on compressor (Parts Only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 198 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 198 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 88-189 |
|---|---|
| Energy Rating Fridge Mode | 6 Stars |
| Energy Rating Freezer Mode | 4.5 Stars |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.7 m |
| Noise when working | 39 dB |
|---|
| Reversible door | No |
|---|---|
| Door reversing kit included | No |
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Hybrid Fridge Freezer |
|---|---|
| EAN | 9349260092952 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark