




| Dryer Type | Vented |
|---|---|
| Model Number | MVDE45W |
| Drying capacity | 4.5 kg |
| Weight (kg) | 26.5 kg |
| Depth (mm) | 465 mm |
| Height (mm) | 700 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Accessories included | ACCESSORIES: Wall Mounting Kit, Reverse Control Panel |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish. |
| Installation Note | This dryer is able to be installed Freestanding or Wall Mounted using the included wall kit** |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 202 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 6 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Noise when working | 65 dB |
|---|
| Number of Programs | 3 Programs |
|---|---|
| Programs | Heat Dry, Air Dry, Cool Down |
| Origin | China |
|---|
| Water Tank Full Indicator |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Dryers |
|---|---|
| Capacity | 4.5 |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Front Venting | |
| Rear Venting | |
| EAN | 9349260093911 |