



| Model Number | MFLW10W2 |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 71 kg |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Cold water Inlet Hose
1 x Drain Outlet Hose |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Control knobs |
| LED Display | |
| Reload | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 224 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.95 kW |
| Maximum current rating | 8.2 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 102 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
| Noise Level Spinning | 78 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 59 dB |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 102 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Cheap | |
| EAN | 9349260092815 |
| Eco Program | |
| Efficient Product |