



| Dryer Type | Vented |
|---|---|
| Model Number | MVD28W |
| Drying capacity | 8 kg |
| Weight (kg) | 36 kg |
| Depth (mm) | 560 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Wall Mountable | |
| Accessories included | 1 x Wall Mounting Kit |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish with a Dark Door. |
| Installation Note | INSTALLATION: Freestanding or Wall Mounted. |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 351 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 7 A |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Noise when working | 65 dB |
|---|
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Programs | Delicates, Baby Care, Heavy, Synthetics, Mix,
Cotton, 120 Minutes, 60 Minutes, 30 Minutes,
Refresh, Air Dry, Fast Dry |
| Origin | China |
|---|
| Water Tank Full Indicator |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Vented Clothes Dryers |
|---|---|
| Capacity | 8 |
| EAN | 9349260093430 |