






| Model Number | 670638 |
|---|---|
| Weight (kg) | 29 kg |
| Depth (mm) | 810 mm |
| Height (mm) | 770 mm |
| Width (mm) | 740 mm |
| Finish Colour Description | Velvet Ochre |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Lifetime frame warranty • 5 year material warranty • Designed in Australia |
|---|
| Seat Suspension | Sinuous Spring & Webbing |
|---|---|
| Frame Material | Hardwood, Plywood and Steel |
| Furniture Type | Dining Chair |
| Care Instructions | • Always follow the manufacturer's directions. • Water-based cleaning products may create water stains. • Spot clean using a mild water-free solvent or dry-cleaning product. • Always test the cleaning product on an inconspicuous area first. • A very soft bristle brush can be used to brush the nap of the upholstery while cleaning. The colour of the upholstery may appear to change depending on the direction of the nap and the angle the product is viewed. • Clean with covers on. We strongly recommend cleaning without removing the slipcovers as fabric shrinkage may occur, making it difficult to fit the slipcovers back on the furniture. • We recommend consulting a reputable and recognized professional upholstery specialist if required. |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Price | 899 |