





| Model Number | 663313 |
|---|---|
| Material | Leather Vegan |
| Weight (kg) | 9 kg |
| Depth (mm) | 610 mm |
| Height (mm) | 840 mm |
| Width (mm) | 545 mm |
| Finish Colour | Beige / Tan |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • With gentle curves, the Markson Dining Chair offers a refined, sculpted shape. • Slender, tapered legs add elegance and refinement. • Comfortable plywood and foam seat, available in multiple fabrics. |
|---|
| Frame Material | Steel |
|---|---|
| Furniture Type | Dining Chair |
| Care Instructions | • Use a cloth to wipe up any spills as soon as possible. • Clean using water mixed with a small drop of pH-neutral dishwashing liquid. • Allow to air dry. • Lightly dust and vacuum on a regular basis. |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Mark in back fabric . |
| Price | 209 |