











| Model Number | 706241 |
|---|---|
| Material | Engineered Timber, Oak sobrd and Oak veneer |
| Weight (kg) | 115.5 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 920 mm |
| Width (mm) | 1400 mm |
| Finish Colour Description | Oak Dark Walnut, Oiled Brubbed Bronze finish |
| Features | • Material: Engineered Timber, Oak sobrd and Oak veneer • Top: Emparador Dark Marble (Honed surface) • Handle: Metal • Finish: Oak Dark Walnut, Oiled Brubbed Bronze finish • Design Features: Soft close drawers |
|---|
| Warranty Note | Coco Republic provides warranties, which apply in addition to any rights or remedies you may have under the Australian Consumer Law. For details, visit warranty page. https://www.cocorepublic.com.au/warranty/ |
|---|
| Furniture Type | Storage |
|---|---|
| Care Instructions | • Veneered surfaces should not be left wet, damp, or with wet staining materials on them (such as dark fruit juice/wine). • Dampen a microfiber cloth with warm water and wipe in the direction of the grain. • Thoroughly dry the surface with another clean cloth. • For stubborn grime, if water alone doesn't clean your wood veneer table, try diluting a mild soap with warm water and applying the mixture with a microfiber cloth. • Do not clean with harsh cleaners or chemicals that affect the surface finish. • Never use wax-based products, aerosol-powered cleaners, polishes, waxes, abrasive cleaners, or oily polishes. |
| Furniture Material | Engineered Timber, Oak sobrd and Oak veneer |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The marble top has 3-4 fine hairline cracks and very small chips in it.
The front right corner has chips.
The front right side edge panel has scratches. |
| Price | 1769 |