






| Model Number | 706238 |
|---|---|
| Material | Engineered Timber, Oak solid and Oak veneer |
| Weight (kg) | 30 kg |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 600 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Finish Colour | Oak |
| Finish Colour Description | Oak Dark Walnut, Oiled Brubbed Bronze finish |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Material: Engineered Timber, Oak solid and Oak veneer • Top: Emparador Dark Marble (Honed surface) • Handle: Metal • Finish: Oak Dark Walnut, Oiled Brubbed Bronze finish • Design Features: Soft close drawers |
|---|
| Furniture Type | Side Table |
|---|---|
| Care Instructions | • Veneered surfaces should not be left wet, damp, or with wet staining materials on them (such as dark fruit juice/wine). • Dampen a microfiber cloth with warm water and wipe in the direction of the grain. • Thoroughly dry the surface with another clean cloth. • For stubborn grime, if water alone doesn't clean your wood veneer table, try diluting a mild soap with warm water and applying the mixture with a microfiber cloth. • Do not clean with harsh cleaners or chemicals that affect the surface finish. • Never use wax-based products, aerosol-powered cleaners, polishes, waxes, abrasive cleaners, or oily polishes. |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Out of original packaging. |
| Price | 449 |