











| Model Number | 651852 |
|---|---|
| Material | Venetian Performance Cobblestone |
| Weight (kg) | 70 kg |
| Depth (mm) | 1020 mm |
| Height (mm) | 910 mm |
| Width (mm) | 2130 mm |
| Australian Designed and Owned |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • Lifetime frame warranty • 5 year material warranty • Designed in Australia |
|---|
| Sofa Type | Three Seater Sofa |
|---|---|
| Seating Capacity | 3 Person |
| Seat Suspension | 8 way hand tied |
| Material Type | 70% Polyester, 15% Viscose, 10% Acrylic, 5% Linen |
| Furniture Type | Sofa |
| Care Instructions | • Performance fabrics offer low maintenance - resistant to most water based liquids (water, coffee, cola, wine etc.) but is not resistant to oils or liquids high in alcohol content (whiskey, rum etc.) • Removing stains as soon as possible leads to the best results.) • Apply water to the stain and blot using a white paper towel. Do not rub the stain into your fabric. Repeat the process until you cannot see the stain on the paper towel anymore.) • Apply more water to the area and rub with gentle movements with a microfibre cloth.) • Use pH neutral dishwashing liquid or soap for stubborn stains.) Repeat the process until the stain is completely removed. • Air dry only. Do not use a hairdryer or apply heat to the stain. • We recommend consulting a reputable and recognised professional upholstery specialist if required. |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front has a mark.
The right side has a torn thread.
The left side has marks above the leg.
The back two legs have scratches and the back left floor protector is missing. |
| Missing Parts | Back left leg floor protector. |
| Price | 1769 |