





The fan forced oven ensures optimal heat distribution when you roast or bake, resulting in evenly cooked food that tastes perfect with every bite.

Having a separate grill means you can cook multiple dishes at once, or create a perfect grilled finish for your dishes.

The Four Zone Ceramic Cooktop features a sleek black glass surface that combines modern style with everyday practicality. With four cooking zones, it provides plenty of space for preparing multiple dishes at once while the smooth surface makes cleaning quick and effortless.

Not only does the surface of this cooktop look great, it's also so easy to keep clean. Spills and splashes can be quickly wiped from the durable glass surface to keep your kitchen looking its best.
| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | WLE543WCB |
| Weight (kg) | 44 kg |
| Depth (mm) | 620 mm |
| Height (mm) | 1150 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Accessories included | 1 x Grill/Bake Tray, |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | White |
| Notes | This model is required to be hardwired by a qualified electrician. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | White Cabinet with a Ceramic Cooktop and Dark See-Through Grill & Oven Door Panels. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 100 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Oven with Separate Grill |
| Flexible zones | |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Storage Compartment |
| Number of Functions | 2 |
|---|---|
| Functions | Upper Compartment: Grill Only with 2 Levels. Lower Compartmentt: Oven- Fan Forced. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 9.7 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 41 A |
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Residual heat indicator | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Freestanding Oven Installation Type | Electric |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Electric Freestanding Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 66 |
| Fan oven | |
| Oven Functions | Fan Forced |
| EAN | 9315538669218 |