





| Model Number | WA10P60G |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 720 rpm |
| Depth (mm) | 605 mm |
| Height (mm) | 990 mm |
| Width (mm) | 580 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 327 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.6 m |
| Delay Start | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
| Litres Used Per Wash | 146 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C45640 |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Energy consumption | 327 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 146 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| EAN | 9335024008383 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark