








| Model Number | UA43M70HAWXXY |
|---|---|
| Weight (kg) | 6.7 kg |
| Depth (mm) | 76.3 mm |
| Height (mm) | 558.8 mm |
| Width (mm) | 957.8 mm |
| Accessories included | Remote Control, User Manual |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Voice control available through Bixby |
| Finish Colour Description | Titan Black |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Year | 2026 |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 259 |
|---|---|
| TV Energy Star Rating | 4.0 |
| HDMI-CEC | |
|---|---|
| Composite In | |
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports (IN) | 3 |
| Component In | |
| RF Connection In | |
| HDMI Version | 2.0 |
| HDMI-eARC | |
| HDMI-ARC |
| Screen Size | 43 in |
|---|---|
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Recommended Viewing Distance (cm) | 130 cm |
| 3D TV | |
| Local Dimming | Full Array |
| Lighting Technology | Mini LED Backlighting |
| HD Type | Ultra HD- 4K |
| Screen Technology | Mini-LED |
| Curved | |
| Wide Colour Gamut | |
| ALLM | |
| VRR |
| Ethernet | |
|---|---|
| Bluetooth | |
| WiFi | |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Digital Optical Audio Out | |
|---|---|
| Headphone Out |
| Motion Control | |
|---|---|
| FreeView+ Compatibility | |
| Voice Control | |
| Apps | |
| Streaming Services | |
| Netflix Compatibility | |
| Stan Compatibility | |
| Operating System | Tizen Smart TV |
| Processor | Mini LED Processor 4K |
| Total Power | 20W |
|---|---|
| Speaker Channels | 2.0 |
| Airplay | |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | |
| Google Assistant | Compatible |
| Chromecast |
| Origin | VIETNAM |
|---|
| Dolby Vision | |
|---|---|
| High Dynamic Range (HDR) | |
| USB File Playback | |
| Upscaling | |
| HDR10+ |
| contain_battery |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | TVs |
|---|---|
| Installation Screen Size | 38 - 55 |
| EAN | 8806097961161 |