











| Model Number | QX401 |
|---|---|
| Weight (kg) | 3.97 kg |
| Depth (mm) | 245 mm |
| Height (mm) | 405 mm |
| Width (mm) | 215 mm |
| Power (W) | 800 W |
| Products Included | Accessories
Motor Base 2.1L Jug Total Crushing® & Chopping Blade Assembly 1.8L Food Processor Bowl Food Processor Bowl Feed Chute Lid and Pusher Chopping Blade Assembly Dough Blade Assembly Reversible Slicing / Shredding Disc Spindle (3) 700ml Single-Serve Cups (3) Spout Lids Hybrid Edge™ Blades Assembly Stealth Shield & Lid Inspiration Guide with 15+ Recipes |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black Finish |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Wattage | 800 W |
| Control type | Control knob and push button |
| Outdoor | |
| Power Source | Power Cord |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.8 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 3.4 A |
| Length of cord | 0.9 m |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| RPM | 21000 |
|---|---|
| Primary Product Category | Blenders |
| Dishwasher safe parts | |
| Blender Type | Professional Blender |
| EAN | 0622356348379 |
| Food Processor Type | Food Processors |