










| Model Number | ES601GM |
|---|---|
| Weight (kg) | 11.67 kg |
| Depth (mm) | 340 mm |
| Height (mm) | 370 mm |
| Width (mm) | 329 mm |
| Power (W) | 1650 W |
| Accessories included | Portafilter, Milk Jug with Integrated Whisk, Single Basket, Double Basket, Luxe Basket, Assisted Tamper, Funnel, Cleaning Brush with Steam Wand Cleaning Tool, Cleaning Disc, Cleaning Tablets, Descaling Powder, Hard Water Testing Kit, Water Filter Insert, Water Filter Housing, Instruction and Inspiration Guide |
| Finish Colour | Grey |
| Finish Colour Description | Gunmetal Finish. |
| Has Milk Frother | Yes |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Control | Electronic |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.65 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 6.8 A |
| Length of cord | 1 m |
| Coffee Capsule Type | None |
|---|---|
| Adjustable Grind Settings | |
| Bean Capacity | 250 g |
| Milk Temperature Control | |
| Programmable Coffee Strength | |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Coffee Machine Type | Manual |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Coffee Machines |
|---|---|
| Water reservoir | 2 L |
| Display Screen | LED Display |
| EAN | 0622356364065 |