
















| Model Number | QX301 |
|---|---|
| Weight (kg) | 3.96 kg |
| Depth (mm) | 245 mm |
| Height (mm) | 405 mm |
| Width (mm) | 215 mm |
| Power (W) | 800 W |
| Products Included |
|
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black Finish |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Wattage | 0.8 W |
| Control type | Touch |
| Power Source | Power Cord |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.8 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 3.4 A |
| Length of cord | 0.9 m |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| RPM | 21000 |
|---|---|
| Primary Product Category | Blenders |
| Dishwasher safe parts | |
| Speed Settings | 10 Settings |
| Stainless steel blades | |
| Blender Type | Professional Blender |
| EAN | 0622356348386 |