






The inverter compressor delivers consistent cooling performance while improving energy efficiency and reducing operational noise for quieter everyday use.

Designed to suit everyday household needs, the available capacity provides practical space for fresh and frozen items. Suitable for everything from daily groceries to bulk storage, depending on the model size.

Thoughtfully designed storage includes adjustable shelving, drawers, or compartments to keep items neatly arranged. This layout improves visibility and makes it easier to access frequently used items.

Simple and reliable controls allow easy adjustment of internal temperatures. This ensures consistent cooling or freezing performance tailored to different food storage requirements.
| Model Number | MTM413S |
|---|---|
| Weight (kg) | 66 kg |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 1723 mm |
| Width (mm) | 670 mm |
| Accessories included | 3 x Tempered Glass Fridge Shelves |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Door Panels with a Black Cabinet. |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Charge | 58 g |
| Ventilation Clearance (Rear) | 75 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 100 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 100 mm |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 10 °C |
| Temperature Range - Minimum | -24 °C |
| Number of shelves | 4 |
| Door open alarm | |
| Adjustable feet | 2 x Front Adjustable Levelling Feet with Rear Rollers. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 413 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 306 L |
| Freezer Volume | 107 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 302 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 2 A |
| Length of cord | 1.9 m |
| Display |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 2 |
| Noise when working | 43 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Top Mount Fridge |
| EAN | 9349260092907 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark