



| Model Number | MUF172S |
|---|---|
| Weight (kg) | 40 kg |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 1420 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Accessories included | 3 Ă— Transparent Drawers, 2 Ă— Flip down Compartments |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Charge | 54 g |
| Ventilation Clearance (Rear) | 150 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 200 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 200 mm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 12 year warranty on compressor (Parts Only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 162 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 162 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 208 |
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | None |
| Temperature Range - Maximum | -12 °C |
| Temperature Range - Minimum | -24 °C |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| Freezer Type | Upright freezers |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.65 m |
| Noise when working | 43 dB |
|---|
| Reversible door | No |
|---|---|
| Door reversing kit included | No |
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 9349260092891 |
|---|
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark