






| Model Number | OB90S9MEX3 |
|---|---|
| Depth (mm) | 564 mm |
| Height (mm) | 478 mm |
| Width (mm) | 895 mm |
| Accessories included | 1 Catalytic liners, 1 Fat filter, Flat brushed baking tray, 1 Flat wire shelf, 1 Grill pan and grill rack, Grill rack, Roasting dish, 1 Rotisserie set, 1 Step down wire shelf, 1 Set telescopic sliding runners |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Trim /BlackDoor & Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | • AeroTech technology |
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Fan forced | |
| Keep warm | |
| Bake | |
| Roast | |
| Fan grill | |
| Pastry bake | |
| Rotisserie |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Maximum current rating | 20.56 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection | |
| Cool touch door |
| Oven Volume | 100 L |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Program Settings | Bake • Fan Bake • Fan Forced • Fan Grill • Grill • Pastry Bake • Roast • Rotisserie • Warm |
| Volume - One Compartment (Net) | 85 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9415112810255 |
| Combination Steam Ovens |