







Heat pump technology uses precise temperature control and moisture sensing to tailor drying to each fibre, preventing over-drying while preserving stretch, softness and shape in fabrics.

Steam Refresh gently revives elastane garments, relaxing fibres to restore shape after wear. Garments emerge dry, refreshed and ready to wear, for fitted T-shirts and activewear.

Woolmark Black certified cycles safely dry machine-washable wool without shrinking or stretching, using controlled temperature and airflow to preserve softness, shape and fit, leaving sweaters ready.

The compatible Fisher & Paykel front load washers and heat pump dryers feature materials, large doors, complementary cycles, discreet controls and repositioned lint filters for seamless fabric care.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DH8060J5 |
| Drying capacity | 8 kg |
| Depth (mm) | 682 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 602 mm |
| Finish Colour | White |
| Energy Star Rating |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease |
| Sheets | |
|---|---|
| Cotton | |
| Wool | |
| Mixed | |
| Refresh Dry | |
| Towels | |
| Time Dry |
| Child lock |
|---|
| Reversible door | Yes |
|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Energy consumption | 113 Kwh |
|---|---|
| EAN | 9415112933022 |