







| Model Number | 614360 |
|---|---|
| Material | Plywood with Oak Veneer |
| Weight (kg) | 41 kg |
| Depth (mm) | 1200 mm |
| Height (mm) | 300 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Deep Black |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features | • CLASSIC PARQUETRY TECHNIQUES The timeless herringbone parquetry is a classic joinery technique used in a modern style. The versatility makes it suitable for a wide range of styles, from traditional to contemporary. • NATURAL OAK The natural oak showcases a unique, captivating grain pattern that add warmth and character to any space. The rich, natural tones of the oak bring a touch of rustic elegance to your home. • CONTEMPORARY ARCHITECTURE Inspired by the Oslo Opera House, the architectural form of the legs is a simple yet elegant design feature. A robust core provides durable strength and structure. |
|---|
| Frame Material | Plywood with Oak Veneer |
|---|---|
| Care Instructions | • Veneered surfaces should not be left wet, damp, or with wet staining materials on them (such as dark fruit juice/wine). • Dampen a microfiber cloth with warm water and wipe in the direction of the grain. • Thoroughly dry the surface with another clean cloth. • For stubborn grime, if water alone doesn't clean your wood veneer table, try diluting a mild soap with warm water and applying the mixture with a microfiber cloth. • Do not clean with harsh cleaners or chemicals that affect the surface finish. • Never use wax-based products, aerosol-powered cleaners, polishes, waxes, abrasive cleaners, or oily polishes. |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The tabletop and the leg have paint chips. |
| Price | 599 |