



| Model Number | CCWIS7B |
|---|---|
| Weight (kg) | 18 kg |
| Depth (mm) | 525 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 150 mm |
| Finish Colour | Black |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Charge | 12 g |
| Ventilation Clearance (Rear) | 5 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 5 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 5 mm |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 1 Year Warranty via manufacturer redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Door reversing kit required | Yes |
|---|---|
| Default Door Hinge | Right |
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Total Volume | 20 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 7 Bottles |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
| Noise when working | 38 dB |
|---|
| Origin | Chins |
|---|
| Double glazed door |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Temperature Zones | Single Zone |
|---|---|
| Multi Level Temperature Control | |
| EAN | 9349260093874 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark