







| Model Number | LUA190TPK |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 608 mm |
| Length (mm) | 608 mm |
| Accessories included | Includes: DTA16 Drainer Tray, CBB245 Chopping Board, DR007 Drainer Basket, KTA014-BR 304 Gooseneck Pull Out with Dual Spray Function Kitchen Mixer tap. |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Inset and Undermount clips supplied. 2 x (90mm x 2”) basket wastes included |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Satin Mirror |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654075651 |