











| Model Number | AU-FPPPDG-12K |
|---|---|
| Material | Wood, Plastic & Metal |
| Weight (kg) | 34.65 kg |
| Depth (mm) | 2045 mm |
| Height (mm) | 310 mm |
| Width (mm) | 1830 mm |
| Finish Colour | Dark Grey |
| Bed Base Size | King |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Frame Material | Wood Composite Board |
|---|---|
| Leg Material | Plastics |
| Furniture Type | Bed Base |
| Care Instructions | Clean gently with warm soapy water and a clean damp cloth. |
| Fabric Colour | Dark Grey |
| Required Assembly | This product will require assembly. |
|---|
| Bedding Type | Bed Base |
|---|
| Fabric Composition | 100% Wood Composite Board + 100% Pine Wood + 100% Foam + 100% Polyester Fabric |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Adjustable Bed Base | No |
|---|---|
| EAN | 9356862000070 |