














| Model Number | WVEP617DSC |
|---|---|
| Weight (kg) | 41 kg |
| Depth (mm) | 572 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | 1 x Grill/oven pan, 2 x Chromed wire shelves, 1 x Baking tray, 1 x Side rack set, 1 x Anti-splatter grill insert |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | ** Oven requires to be Hardwired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Trim/Handle |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | A 2-year domestic warranty on all parts and labour with in-home service |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Dial |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 100 °C |
| Timer | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe |
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Base heat | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Bake | |
| Pizza | |
| Pyrolytic | |
| Fan grill | |
| Maxi grill | |
| Traditional bake | |
| Fan assisted | |
| Steam assisted cooking | |
| Air Frying | |
| Easy cook |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 13.8 A |
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Needs to be hardwired.
Couple of scratches on the top and a small dent. |
| Missing Parts | User manual
Hardwire power cable.
Installation screws.
One set of telescopic runners. |
| Price | 654 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538628505 |
| Combination Steam Ovens |