






| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | WRI515SC |
| Weight (kg) | 6.5 kg |
| Depth (mm) | 292 mm |
| Height (mm) | 260 mm |
| Width (mm) | 526 mm |
| Power (W) | 240 W |
| Accessories included | 1 x Mesh Filter |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Optional Extra ducting Kits are available online to add to your order.
|
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Panel. |
| Induction compatible | |
| Rangehood Model Number | WRI515SC |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 680 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Clear the Air Quickly: with a powerful air extraction rate of 680m3/hr ensure your kitchen is clear of cooking odours. Lighting: Long-lasting LED lights brighten up your cooking area. Easy Clean Filters: micro-mesh filters can simply be washed safely in your dishwasher or hand washed. Fans Speeds: 3 Fan Speeds Plus Boost function. Control Panel: Push Button Controls. Ducted or Recirculated: this model is able to be exhausted externally using the optional ducting kits available, this model is able to be top recirculated. |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Tangential |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Lowest Operating Noise | 52 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 68 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | UnderMount Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 9316561083903 |