









| Model Number | WHE5204SC |
|---|---|
| Weight (kg) | 93 kg |
| Depth (mm) | 769 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | 1 x Manual Twist Ice Maker, 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Fingerprint Resistant Real Stainless Steel.** ** Frost Free does not need to be defrosted** |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Doors / Grey Cabinet |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features | ● Westinghouse 491L French Door Fridge WHE5204SC. ● Frost Free No Ice Built-up: Frost Free technology removes the frost build-up. ● LED lighting is bright, more energy-efficient, and emits less heat than conventional incandescent bulbs. ● FreshSeal Crispers: Our seals assist in preventing moisture loss. ● FlexStor Adjustable Door Bins: adjustable door bins allow for quick and easy adjustment whenever or however you need it. ● SpillSafe™ Glass Shelves: glass shelves help with the mess by containing the spilled liquid to one shelf. ● Easy-Glide Telescopic Runners: easy to open and close and when fully extended. ● Front and rear rollers. ● Freezer Temperature Range: -15 to -23 Degrees. ● Freezer Temperature Range: -15 to -23 Degrees. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 491 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 345 L |
| Freezer Volume | 146 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 419 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.74 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | N/A |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Height | 1705 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 790 mm |
| Cabinet Depth | 641 mm |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Both side panels has dents and scratches.
The back panel has dents. |
| Price | 1133 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 524 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Depth Without Handle | 641 mm |
| Energy consumption | 419 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540413694 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark