









The Multi-Flow Air Delivery System circulates cool air evenly throughout the fridge to help maintain a stable temperature. This supports fresher ingredients, helping everyday groceries retain their flavour, texture, and quality for longer.

Designed to create the ideal storage environment, the Fresh Crispers help maintain optimal humidity levels for fruits and vegetables. High humidity keeps leafy greens crisp, while lower humidity conditions better suit fruits like apples and pears.

Perfect for deli meats, cheeses, and entertaining essentials, the DeliFresh Drawer maintains a cooler environment with active cold air circulation. This dedicated compartment helps preserve freshness and flavour while keeping frequently used favourites neatly organised.

Enjoy quick and convenient access to ice with the Twist Ice and Serve Dispenser. Simply twist the tray to release ice directly into the storage compartment, making it easy to prepare chilled drinks for everyday refreshment or entertaining guests.
| Model Number | WTM2500WA-X |
|---|---|
| Weight (kg) | 47 kg |
| Depth (mm) | 555 mm |
| Height (mm) | 1667 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Ventilation clearance requirement of 50mm on each side, at rear and above. Product depth of 1053mm with door open. When positioned in a corner area, a minimum of 370mm on the hinge side will allow the doors to open enough to enable the removal of shelves. |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| 4 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 247 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 195 L |
| Freezer Volume | 52 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 263 |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Origin | China |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Price | 443 |
| Energy consumption | 263 Kwh |
|---|---|
| French Door Fridges | |
| EAN | 9316561086683 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark