













| Model Number | 2106065002 |
|---|---|
| Weight (kg) | 52 kg |
| Depth (mm) | 569 mm |
| Height (mm) | 598 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | 1 x Food probe |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass |
| Manufacturer Warranty | 5 years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Years manufacturer warranty valid on purchases from the 1st of November 2021 |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Graphic display ● Touch controls and adjusting knob ● Choose from 10 display languages ● 2 x Halogen lights ● Energy efficiency rating: A ● Store up to 24 programs ● EcoStandby ● Maximum temperature with top/bottom heat: 300°C ● Maximum temperature setting with forced convection/hot air: 280°C ● Integrated recipes function |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe |
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Gourmet guide | |
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Keep warm | |
| Humid hot air | |
| Soft roasting | |
| Convection grill | |
| Favourites | |
| Hot air | |
| Humid top and bottom heat | |
| Plate warming | |
| Own recipes | |
| Fast preheat | |
| Easy cook |
| Oven Volume | 68 L |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Needs to be hardwired. |
| Missing Parts | Cooking probe.
Power cable. |
| Price | 2209 |
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 7630029422700 |
| Combination Steam Ovens |