


| Model Number | V190BVCBK |
|---|---|
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 1860 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Black |
| Plumbing required | No |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Fridge Type | Beverage Centre |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 10 °C |
| Temperature Range - Minimum | 2 °C |
| Number of shelves | 6 |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | A domestic warranty on all parts and labour with in-home service |
| Use | Designed and intended for commercial and domestic use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
| Lockable Door | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Maximum number of beer bottles | 260 Bottles |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Temperature Zones | Single Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Energy consumption | 1 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Wine Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9327654009564 |
| Frost Control | Manual Defrost |