








| Model Number | EMM6500GR |
|---|---|
| Weight (kg) | 8.1 kg |
| Depth (mm) | 330 mm |
| Height (mm) | 399 mm |
| Width (mm) | 310 mm |
| Accessories included | 1 & 2 Cup 58mm single-wall filter baskets |
| Finish Colour | Grey |
| Finish Colour Description | Grey finish with Stainless Steel accents |
| Has Milk Frother | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Control | Manual |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1550 kW |
| Maximum current rating | 6.5 A |
| Length of cord | 0.9 m |
| Coffee Capsule Type | None |
|---|---|
| Adjustable Grind Settings | |
| Bean Capacity | 220 g |
| Coffee Machine Type | Manual |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Manual Coffee Machines |
|---|---|
| Water reservoir | 1.8 L |
| Display Screen | No display screen |
| EAN | 9313139342493 |