











| Model Number | EMM5500BK |
|---|---|
| Weight (kg) | 7.9 kg |
| Depth (mm) | 301 mm |
| Height (mm) | 399 mm |
| Width (mm) | 278 mm |
| Power (W) | 1550 W |
| Accessories included | 1 & 2 Cup 58mm single-wall filter baskets |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black Cabinet with stainless Accents |
| Has Milk Frother | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Programmable timer |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.55 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 6.5 A |
| Length of cord | 0.9 m |
| Adjustable Grind Settings | |
|---|---|
| Bean Capacity | 250 g |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Coffee Machine Type | Manual |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Manual Coffee Machines |
|---|---|
| Water reservoir | 1.5 L |
| Display Screen | No display screen |
| EAN | 9313139342486 |