











| Model Number | KEM8107WH |
|---|---|
| Weight (kg) | 1.2 kg |
| Depth (mm) | 161 mm |
| Height (mm) | 257 mm |
| Width (mm) | 212 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | 1 x Kettle |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White with Silver Accents |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 1.7 L |
|---|
| Features |
|
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 0.9 m |
| Auto Power Off |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Kettles |
|---|---|
| Built In | |
| Water reservoir | 1.7 L |
| EAN | 9313139343735 |