


| Model Number | CPR315N |
|---|---|
| Weight (kg) | 14.7 kg |
| Depth (mm) | 538 mm |
| Height (mm) | 135 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Power (W) | 400 W |
| Accessories included | 1 x Silicone anti-slip mat.
|
| Finish Colour | Matte Black |
| Notes | ** Standard Australia 10amp Plug & Lead Attached** |
| Finish Colour Description | Matte Black Fascia Panel. |
| Compatibility | Smeg Classic Series Oven and Compact ovens. |
| Installation Note | Built into a cupboard Installation. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Installation Type: Built-in – Designed to fit beneath Smeg Classic Stainless Steel 60cm ovens and Compact ovens. Capacity: 21Ltrs Opening mechanism: Push-pull Maximum drawer loading weight: 85 kg Type of control setting: Control knobs, Steel effect Finish. Base material: Stainless steel Type of heating: Fan-assisted. Accessories included: Silicone antislip mat. Preset Program: |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Cut Out Note | Please refer to the Installation details in the user manual. |
|---|
| Number of Functions | 6 |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.4 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 2 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Origin | Italy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Warming Drawers & Vacuum Drawers |
|---|---|
| Drawer Type | Warming Drawer |
| EAN | 8017709269036 |