


| Model Number | SOA6101TNO |
|---|---|
| Weight (kg) | 33.3 kg |
| Depth (mm) | 571 mm |
| Height (mm) | 592 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Power (W) | 3000 W |
| Accessories included | 1 x Chrome shelves |
| Finish Colour | Black Glass |
| Notes | This model is required to be hardwired by a qualified electrician. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Stopsol Glass Finish. |
| Interior finish | Ever Clean Enamel |
| Supercook | |
|---|---|
| Eco | |
| Number of Functions | 14 |
| Dough proving | |
| Bakers function | |
| Full grill | |
| Base heat | |
| Fan forced | |
| Defrost by weight | |
| Fan grill | |
| Fan assisted | |
| Defrost by time | |
| Convection |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 280 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Vapour clean | |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Type of connection | 15A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 13 A |
| Length of cord | 1.15 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Thermal overload protection |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 79 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Condition | Brand New |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built-In Ovens |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8017709313203 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |