




| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | SE364TD |
| Weight (kg) | 9.9 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Power (W) | 6000 W |
| Accessories included | Cooktop secure clips and seal. |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Please note this model is required to be installed by a qualified Electrician. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Finish. |
| Installation Note | This model is able to be installed Proud or Fully flushed into your kitchen benchtop installation. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Outdoor | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 25 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Electric Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 8017709234720 |