














| Model Number | HP072 |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.09 kg |
| Depth (mm) | 225 mm |
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 243 mm |
| Power (W) | 16 W |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White Finish |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Remote Control Included | |
| Control type | Touch controls |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Wheels | |
| Clean filter indicator |
| Plugin convenience |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.83 m |
| Child lock |
|---|
| Number of fan speeds | 4 |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Air Treatment Categories | Air Purifiers |
|---|---|
| Primary Product Category | Air Purifiers |
| Speed Settings | 4 Settings |
| EAN | 0622356362559 |