





| Model Number | 440505 |
|---|---|
| Weight (kg) | 90 kg |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 1525 mm |
| Length (mm) | 2030 mm |
| Finish Colour | Charcoal |
| Notes | Please note: Base only, mattress & accessories in this product's images are for illustrative purposes only. Base pictured may be representative of another size for display purposes. |
| Bedding Size | Queen |
| Finish Colour Description | Charcoal 100% Polyester |
| Australian Designed and Owned | |
| Bed Base Size | Queen |
| Mattress Size | Queen |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 years on all parts and componentry |
| Features | â—Ź Sealy Inspire Queen Adjustable Base - 440505. â—Ź 3 pre-set positions: Zero G, Anti snore, TV/reading. â—Ź Enjoy the benefits; of an electric bed that can be adjusted for reading, entertaining, improved circulation and recovery. â—Ź Standard Charcoal Cotton Fabric. â—Ź Black Steel Feet. â—Ź Chrome Retainer Bar. â—Ź Suitable Matching Queen Mattresses: Laynee, Summer and Sophia series. |
|---|---|
| Bedding Type | Adjustable Bed Base |
| Origin | Taiwan |
|---|
| Assembly Notes | Legs to be Attached |
|---|---|
| Required Assembly | This product is partially assembled and will require assembly of some parts e.g, feet or handles. |
| Leg Material | Tubular Steel |
|---|---|
| Fabric Colour | Charcoal |
| Condition | Brand New |
|---|
| Remote | |
|---|---|
| Mattress in a Box | |
| Adjustable Bed Base | Yes |
| EAN | 9350411531213 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark