




| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | BGUM9B |
| Depth (mm) | 292 mm |
| Height (mm) | 356 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Accessories included | 2 x Mesh Filters |
| Finish Colour | Black Glass |
| Finish Colour Description | Black Glass Fascia |
| Rangehood Model Number | BGUM9B |
| Installation Note | Built Under Cupboard model |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Super fast air extraction | |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 9343415008980 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark