Samsung 75 Inch QN90D Neo QLED 4K Smart TV [2024] QA75QN90DAWXXY
60% Discount
4.4(17) from 17 reviews
New Condition
Model
QA75QN90DAWXXY
Condition Description
Carton damage
Brand
Standard Warranty
1 Year
Up to 12 months interest free with Zip Money
Melbourne VIC 3000
Model Number
QA75QN90DAWXXY
Weight (kg)
34.1 kg
Depth (mm)
27.7 mm
Height (mm)
957.4 mm
Width (mm)
1670 mm
Finish Colour
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
Immersive Sound with True Dolby Atmos: The QN90D is not just about spectacular visuals; it also boasts a 60W 4.2.2 channel sound system with built-in up, down, and side-firing speakers. Supported by True Dolby Atmos, it creates an audio experience that is so lifelike, you'll feel like you're part of the action.
Year
2024
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
576
TV Energy Star Rating
5.0
Inputs
HDMI-CEC
Composite In
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
4
Component In
RF Connection In
HDMI Version
2.1
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
75 in
Refresh Rate
100 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
225 cm
Local Dimming
Full Array
Lighting Technology
Mini LED Backlighting
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
Neo QLED
Wide Colour Gamut
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Bluetooth Version
5.2
Outputs
Digital Optical Audio Out
Audio
Total Power
60
Speaker Channels
4.2.2
Smart Home Compatibility
Airplay
AirPlay2
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Compatible
SmartThings
Smart Features
Apps
Display Mirroring
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
Tizen Smart TV
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Country of Origin
Origin
Indonesia
Playback
High Dynamic Range (HDR)
USB File Playback
Upscaling
HDR10+
Product Details
Condition
New Condition
Description
Carton damage
Price
2208
Other
Installation Screen Size
EAN
17 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-3 of 17 reviews
Dizzy2025-06-18
Nice Qled 50inch TV
Build quality
5.0
Ease of use
Value of product
4.0
Linda2025-05-01
Quality Smart TV
Build quality
Ease of use
Value of product
Noelty2025-04-24
Great Technology
Absolutely love our Samsung 98" Smart TV, it is so easy to use and love it for my sport.