Samsung 43 Inch QN90D Neo QLED 4K Smart TV [2024] QA43QN90DAWXXY
4.4(17) from 17 reviews
Brand New
Model
QA43QN90DAWXXY
Brand
Standard Warranty
1 Year
Up to 12 months interest free with Zip Money
Melbourne VIC 3000
Model Number
QA43QN90DAWXXY
Weight (kg)
9.4 kg
Depth (mm)
26.9 mm
Height (mm)
558.9 mm
Width (mm)
960.8 mm
Finish Colour
Black
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
Immersive Sound with True Dolby Atmos: The QN90D is not just about spectacular visuals; it also boasts a 60W 4.2.2 channel sound system with built-in up, down, and side-firing speakers. Supported by True Dolby Atmos, it creates an audio experience that is so lifelike, you'll feel like you're part of the action.
Year
2024
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
233
TV Energy Star Rating
4.5
Inputs
HDMI-CEC
Composite In
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
4
Component In
RF Connection In
HDMI Version
2.1
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
43 in
Refresh Rate
100 Hz