


















| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WW12BB944DGHDV90BB94 |
| Washing capacity | 12 kg |
| Drying capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White with black doors and silver top panels. |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Command wheel |
| LED Display |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 20 Year Warranty on DIT Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Energy Saving Function |
|---|
| Auto Load Sensing | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Condition | Brand New |
|---|
| Water consumption | 123 L |
|---|---|
| Washing Machine Type | Front load |