








| Model Number | AF141 |
|---|---|
| Weight (kg) | 4.6 kg |
| Depth (mm) | 287 mm |
| Height (mm) | 264 mm |
| Width (mm) | 377 mm |
| Power (W) | 1750 W |
| Accessories included | Ninja Air Fryer Pro |
| Cooking Capacity | 4.7 L |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black with Satin Silver Accents. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Wattage | 1750 W |
| Control type | Touch controls |
| Display Panel | LED |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 210 °C |
| Power Source | Power Cord |
| Timer Functions | Yes |
| Number of Functions | 4 |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.75 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 7.3 A |
| Length of cord | 0.8 m |
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Air Fryers |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Oven Timer | |
| EAN | 0622356316453 |