








| Model Number | B57CR22G0B |
|---|---|
| Weight (kg) | 40.5 kg |
| Depth (mm) | 569 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3450 W |
| Accessories included | 1 x Combination Grid, 1 x Universal Pan |
| Finish Colour | Graphite |
| Notes | This model is required to be Hardwired by a Qualified Electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Graphite Grey |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Residual heat indicator | |
| Safety switch off | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Slide&Hide®: unrestricted access in the oven interior and easy handling due to rotating handle. Dual cleaning options: Pyrolytic cleaning programs - just let the oven interior clean itself. EasyClean - the quick and easy option for day-to-day maintenance. Shift Control: fast navigation through menus and simple operation with the TFT display. LED Lights: Bright illumination exactly where you need it. Cleaning: Pyrolytic Cleaning, Hydrolytic EasyClean, Full Glass Inner Oven Door. Display: 2.5" TFT Colour Display, Illuminated Shift Control. Extra Features: Door lock during pyrolytic cleaning Control panel lock, Automatic safety switch off, Residual heat indicator, Start button, Door contact switch. Temperature Proposal: Actual temperature display Heating up indicator. 12 Oven Functions: |
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Electronic |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 200 °C |
| Temperature Range - Minimum | 40 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 12 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Bread baking | |
| Bottom heating | |
| Circo-roasting | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| CircoTherm Intensive | |
| Conventional | |
| CircoTherm | |
| Pyrolytic |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 3.45 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Pyrolytic Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 4242004255352 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |